301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Kasım 2017 - Perşembe 13:23 Bu haber 1293 kez okundu
 
ADANA BAROSU’NUN ‘TEKKE VE ZAVİYELERİN KAPATILMASININ YILDÖNÜMÜ AÇIKLAMASI:
Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Tekke ve zaviyelerin kapatılması” devriminin 92. yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.
ATATÜRK Haberi


Av. Küçük, devrim yasalarının yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya olunduğunu söyledi. Tekke ve zaviyeler, Türk harfleri ve kılık kıyafet ile ilgili olan devrim yasalarının günümüzde kritik öneme sahip olduğunu vurguladı. 

   Çağdaşlaşmanın ve aydınlanmanın önemini vurgulayan Av. Küçük, Büyük önderimiz Atatürk’ün Türkiye'yi "Çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmak" amacıyla bir dizi devrim yaptığını bunlardan birinin de 92 yıl önce çıkarılan “Tekke ve zaviyelerin kapatılması” olduğunu belirterek, “Bu devrimleri ülkenin; sağlık, hukuk, eğitim, sosyal ve ekonomik olmak üzere her alanda ileri gidebilmesi, çağdaşlaşması ve aydınlanması” adına yaptığını ifade etti.
Av. Küçük, açıklamasını şöyle sürdürdü:

   “Tekke ve zaviyeler Osmanlı toplumunda eğitim ve kültür açısından önemli bir yere sahipti. Ancak bu kurumlar zamanla eğitici özelliklerini yitirmiş, dinsel sömürünün, yenilik karşıtlığının simgesi hâline getirilmişti. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine doğru da her alanda başlayan bozulma, tekke ve zaviyelerde de kendini htiriyordu.
Çağdaşlaşmayı amaçlayan Türk milleti için tekke, zaviye, türbe ve tarikatlar halkın dinî duygularını kullanarak çıkar elde etmeye başlamasından sonra "Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler memleketi olamaz’’ diyen Mustafa Kemal’in sözü üzerine ’TBMM’de 30 Kasım 1925 tarihinde 677 sayılı Tekke ve Zaviyeler ile Türbelerin Kapatılmasına ve Türbedarlar ile Bazı Ünvanların Men ve İlgasına Dair Kanun kabul edildi.
Tekke ve zaviyelerin kapatılması, 1982’de ise “İnkılap Kanunları” çerçevesinde iptal edilemeyecek kanun maddeleri arasında kabul edilerek koruma altına alınmıştır. Bu kanun ile bütün tarikat faaliyetleri durdurulmaya çalışılmış ve bu konudaki unvanlara da yasak getirilmiştir.

   Kanun, bütün tarikatlarla birlikte; şeyhlik, dervişlik, müritlik, dedelik seyitlik, çelebilik, babalık, emirlik, halifelik, falcılık, büyücülük, üfürükçülük, gaipten haber vermek ve murada kavuşturmak amacıyla muskacılık gibi, eylem, unvan ve sıfatların kullanılmasını, bunlara ait hizmetlerin yapılmasını ve bu unvanlarla ilgili elbise giyilmesini de yasaklamıştır.
Tarikatların bir kısmı faaliyetlerini gizlilik içinde günümüze kadar sürdürmeyi ve kamuda önemli yerlere ulaşmayı başardılar. İçinde bulunduğumuz dönemde din referanslı, muhafazakâr bir tek adam rejiminin inşaası için hukukun evrensel kazanımları ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.

“Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalacaktır.”

   Bilinmeli ve artık anlaşılmalıdır ki, dini kullanan cemaat, tarikat ve benzeri yapılardan, bütün illegal örgütlerden de kurtulmanın tek yolu hukuk devletini, hukukun üstünlüğünü benimsemek, özümsemek ve bunların gereğini yapmaktır. Ne olursa olsun çağdaş ve ilerici Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalacaktır."

Kaynak: sozgazetesi.org

Kaynak: Editör: İlbilge
 
Etiketler: ADANA, BAROSU’NUN, ‘TEKKE, VE, ZAVİYELERİN, KAPATILMASININ, YILDÖNÜMÜ, AÇIKLAMASI:,
Yorumlar
Ankara
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 04.12.2020
Bugün
- 13°
Cumartesi
- 15°
Pazar
- 14°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı