301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Temmuz 2017 - Perşembe 16:13 Bu haber 2171 kez okundu
 
KARS ULU CAMİNDE GEREKEN YAPILDI
Duyuru Haberi


KARS ULU CAMİ

Kars’ın Osmanlı dönemine ait en büyük camisinde Müslüman Türklere karşı yapılan mezalimin dile getirilmemesini kabul etmeyerek bu doğrultuda çalışmalar yapan Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği çalışmalarının sonucunu aldı. Merkezi Yalova’da bulunan derneğin Kars Şubesinin gayretleri ile tarih önündeki sorumluluk yerine getirilmiş oldu.

Yalova Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASEF) Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Gürtekin konu ile ilgili açıklamada bulundu.

“280 MÜSLÜMAN-TÜRK diri diri Ermeniler tarafından yakıldı. Caminin girişine bu konuyu anlatan tabela koyalım diye girişimlerde bulunmuştuk ve nihayet oldu. Başta Kars Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Dernek Başkanımız Mehmet TEKEL Bey’e, Tabelaların konulmasında maddi ve manevi yardımını esirgemeyen Hacı Yasin YILDIRIM Bey’e sonsuz şükranlarımı sunarım.”


            Osmanlı Padişahı Sultan İbrahim döneminde 1579 yılında 3'üncü Murat adına yaptırılan Ulu Camii, şehirdeki en büyük Osmanlı dönemi camisi olarak biliniyor. Cami, 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı'ndan sonra Kars'ın Rus işgalinde kaldığı yıllarda şehrin ileri gelen 280 kişiyi, 'anlaşma yapacağız' vaadiyle kandırıp yakılarak tahrip edildi ve kullanılamaz hale getirildi. Diri diri yakılan insanların duvarlara sıçrayan kan ve yağlarının izi ise halen korunuyor. Yine yakılan insanların kan ve yağ izlerinin bulunduğu duvarın orijinal 2 taşı çerçeve içinde tutuluyor. Ermeni katliamının belgesi olan bu kalıntılar cami derneği tarafından korunuyor.

Kaynak: (Millibilinç) - Milli Bilinç Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Ankara
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 04.12.2020
Bugün
- 13°
Cumartesi
- 15°
Pazar
- 14°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı