Haber Detayı
04 Aralık 2016 - Pazar 02:20 Bu haber 1557 kez okundu
 
Tuva Muhtar Cumhuriyeti
TÜRK YURTLARI Haberi


Rusya’ya bağlıdır.
Yüzölçümü:
170.500 km2
Nüfusu: 338.557
Başkenti: Kızıl

Moğolistan’a komşu olan Tuva Muhtar Cumhuriyeti yukarı Yenisey nehri havzasında yer alır. Ülke, Sibirya’nın güneydoğusundadır. Ülkenin başlıca yüzey şekilleri olan geniş Tuva ve Todja havzalarının sularını Yenisey nehrinin iki ana kolu toplar. Batı Sayan ve Doğu Sayan dağ sıraları bu iki havzayı kuşatır.

Çin kaynaklarına göre Tuva’lar, Kırgızların doğusunda “Küçük Deniz”in (Baykal Gölü) güneyinde ve Uygurların kuzeyinde bulunmaktadır. Bugün de Tuvalar burada yaşamaktadır ve buraya Tannu (yüksek dağ) Tuva denilmektedir. 18.yy’ın ikinci yarısından itibaren Moğolistan’ın hakimiyeti altında bulunan Tuva, daha sonraları Çin hakimiyetine geçti. 1860’da Çin – Rus antlaşması gereğince Rus tüccar ve göçmenlerine, o günkü adı ile Vranhay – Uygurların ülkesinde yerleşme müsaadesi verilmiştir. Milliyetçi Tuva halkı, nüfusunun azlığına bakmayarak 1911’de Çin’de Sun Yat Sen liderliğinde yapılan ihtilâli fırsat bilerek bağımsızlığını ilan etti. Ancak bu bağımsızlık uzun süreli olmadı ve üç yıl sonra Rusya’nın hakimiyetini kabul etmek zorunda kaldı. 1917 Ekim ihtilâlinden sonra da 1921 yılında Tannu – Tuva Halk Cumhuriyeti tamamen SSCB’ye dahil edilerek kendisine Rusya Sovyet Sosyalist Federal Cumhuriyeti içinde bir muhtar bölge statüsü verildi. SSCB II. Dünya Savaşı sıralarında yarı bağımsız Tannu – Tuva devletine saldırarak bu ülkenin 170.500 km2’lik yerini işgal etti. 1961’de ise statüsü değiştirilen Tuva’ya Rusya Sovyet Sosyalist Federal Cumhuriyeti’ne bağlı Muhtar Sovyet Sosyalist Cumhuriyet statüsü verildi

Kaynak: (Millibilinç) - Milli Bilinç Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Ankara
Az Bulutlu
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
16° - 30°
Salı
16° - 32°
Çarşamba
16° - 29°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı