Katil Çin Sigara İçme Zorunluluğu Getirdi
Çin işgal yönetimi 01 Nisan’da yürürlüğe koyduğu “Aşırı Dinciler ve Terörle Savaş ” yasalarını tek tek uygulamaya başladı. Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türkleri'ni sigara içmedikleri için cezalanadırıyor. Müslüman Uygurlar'ın yanında sigara içmeyen bir memurun tenzili rütbe ile cezalandırıldığı açıklandı.
2350 defa okunmuş - 12 Nisan 2017 - Çarşamba 13:10

Uygur Haber Ve Araştırma  Merkezi(UYHAM)

Çin’in (Doğu Türkistan) Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Müslümanların yanında sigara içmeyen üst düzey idari memur aşırıcılıkla mücadelede çekingen davrandığı gerekçesiyle tenzili rütbe ile cezalandırıldı.
Çin Komünist Partisinin (ÇKP) resmi yayın organlarından Global Times gazetesinin haberine göre, olay Sincan’ın Hotan vilayetinde gerçekleşti.
Hotan’da bir kasabanın parti yöneticiliğini yapan Jelil Matniyaz adlı yetkili, Müslümanların yanında sigara içmekten imtina etmesi nedeniyle iki hafta önce tenzili rütbe uygulamasına maruz kaldı.
İsmini vermek istemeyen bir yetkili olaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Sigara içmek kişisel bir tercihtir. İnançlı ve sıradan insanların birbirine saygı göstermesi gerekir. Ancak o yetkilinin davranışı Sincan’daki dini aşırıcılık düşüncesiyle uyumluydu.” ifadelerini kullandı.
Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde geçen ay aşırıcılığı önleme, dini özgürlük ve aktivitelerin kısıtlanmasını hedefleyen “aşırıcılıkla mücadele bölgesel düzenlemesi” yürürlüğe girmişti.

Kaynak :  Dünya Bülteni net.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...