301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
26 Ekim 2018 - Cuma 17:44 Bu yazı 351 kez okundu
 
2023 VİZYONU FIRSAT MI ? FİYASKO MU?
Veli AKDOĞAN
 
 

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan yeni eğitim vizyonunda belli başlı konulardan biri pedagojik formasyonun eğitim fakültelerinden kaldırılıp Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilmesi. Peki bu uygulama ne işe yarayacaktır ? Öğretmenlik bölümlerinde okuyanlar bu eğitimi nasıl alacaktır ? Bu konuda belirsizlik bulunmaktadır. 

 Bir diğer husus ise 4+2 yıl toplamda 6 yıl olan sözleşmeli öğretmenlerin görev süresinin 3+1'e indirilmesi. 4 yıla indirilecekse neden en başta 6 yıl neden uygulamaya konuldu ? Bu sebepten ötürü 6 yılını ülkemizin doğusunda görev yapmaktan çekinenler görev yerlerine gitmedi. Onlardan sonra sıralaması yeten öğretmen adayları da mağdur oldu, aileler mağdur oldu. 
 
Ayrıca ders saatinin azaltılması ve çeşidin fazla olduğu bir müfredat uygulanacağı gündeme getirildi. Yöneticilerin de sorumluluğunun fazla olacağı, göreve gelecek yöneticilerin liyakat ve ehliyet temelli olmaları göz önünde bulundurulacak dendi. Peki bundan önce göreve gelen yöneticiler liyakat temelli göreve getirilmedi mi ? Bundan önce Türk-Eğitim Sen adlı sendika tarafından yönetici atamaları ve mülakatlarında göreve getirilen yöneticilerin torpille ve kayırma ile yönetime getirildiklerini duymuştuk. Sayın Ziya Selçuk bu konuyu dile getirirken ister istemez bu usulsüzlüğe değindi diye düşünmekteyim.
 
"Eğitimde istediğimiz sonuçları alamamanın muhasebesini yaptık, yapıyoruz." dedi sayın Bakan. Peki sayın bakanım size sormak isterim göreve geldiğiniz günden itibaren iyi işler yapacağınıza inanan biz ataması yapılmayan öğretmenler hala neyi beklemekteyiz ? Siz sözlerinizi eyleme dökmekte neden gecikmektesiniz, neyi beklemektesiniz ? 
 
İÇERİK VE UYGULAMA
 
• Tüm okullarda Tasarım - Beceri Atölyeleri kuruluyor
 
• Müfredat çocuklarımızın ilgi, yetenek ve mizaçlarına göre düzenleniyor
 
• Zorunlu ders saat ve çeşitleri azalıyor, esnek ve modüler bir ders çizelgesi oluşturuluyor.
 
OKUL GELİŞİM MODELİ
 
• Tüm okullarda Tasarım - Beceri atölyeleri kuruluyor.
 
• Müfredat çocuklarımızın ilgi, yetenek ve mizaçlarına göre düzenleniyor.
 
ÖĞRENME ANALİTİĞİ ARAÇLARIYLA VERİYE DAYALI YÖNETİM
 
• Veriye dayalı yönetimle bürokratik iş yükü azaltılıyor.
 
• Eğitimin yönetiminde kullanılan veri tabanları bütünleştirilerek sadeleştiriliyor
 
• Çocuklarımızın öğrenmelerinin takibi ve desteklenmesi için öğrenme analitiği platformu kuruluyor.
 
ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
 
• Okullarımızda yeterlik temelli değerlendirme uygulamaları başlatılıyor
 
• Sınıftaki çocukların akademik başarılarının izlenmesi ve desteklenmesi için Türkiye genelinde ‘Öğrenci Başarı İzleme Araştırması’ yapılıyor
 
• Sınavla öğrenci alan okullar kademeli olarak azaltılıyor.
 
• Çocuklarımızın tüm kademelerde izlenmesi ve desteklenmesi için ‘ e-portfolyo ’ sistemine geçiliyor.
 
Bunlar güzel vaatler ancak uygulamaya geçmesi biraz zaman alır diye düşünüyorum keşke bir an önce uygulamaya geçse de geleceğimiz adına önümüzü görebilsek.
 
İnsan kaynaklarının geliştirilmesi adına başlıklı konunun altında ise en çok dikkat çeken konu "ücretli öğretmenlerin" ücretlerinin artırılması. Sayın Bakan siz göreve geldiğinizde en önemli konulardan biri de ücretli öğretmenliğin kaldırılması yönündeki beklentimiz sayenizde karanlığa gömüldü. Vizyonu olan, genç, dinamik, eğitimci bir kökenden gelen şahsınız hala ücretli öğretmenliğin devam edebileceğini ve şartlarının iyileştirileceğini neden söylemektesiniz ? Bilmiyor musunuz ki ücretli öğretmen denilen kurum, eğitim fakültesinden mezun olmayanların bile yapabileceği alelade bir iş haline geldi, asgari ücretle, yetersiz mesleki bilgiyle geleceğimiz olan çocuklarımız liyakatsız ve ehliyetsiz kişilere emanet ediliyor. Siz bu sorunu çözeceğiniz yerde çocuklarımızı bilgiden yoksun, liyakatsız kişilerin bile yaptığı bu mesleği ücretlerin artırılması yönündeki kararınızla daha cazip hale getiriyorsunuz. Öyle değil mi ki 1 kadrolu/sözleşmeli öğretmen maaşına 3 ücretli öğretmen çalıştırılabilir. Bu vahim tabloyu tarihin tozlu sayfalarına gömmek sizin elinizdeydi ancak bu fırsatı kaçırdınız. Sizden umudu olanların umutlarını tükettiniz. 
 
Bir diğer konu ise 5 yaş erken çocukluk eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına girmesi. Daha önce tartışmalara konu olan 66 aylık çocukların ilkokula başlaması konusu ülkede bir kaos ortamı yaratmamış mıydı ? Veliler bu yaşta çocuklarını okula göndermemek için uygunsuz raporlar almak zorunda kaldı. Bazı çocuklar henüz olgunlaşamadıkları için bu eğitim onlara zor geldi. Sizde çok iyi bilirsiniz olgunlaşma kavramını ve gelişimde bireysel farklılıklar vardır ilkesinin olduğunu peki neden 66 aylık çocuklar için ilkokulun zorunlu olması bir kaos yaratmışken 60 aylık bir çocuğun eğitilmeye ihtiyacının olduğunu yeni eğitim vizyonuna dahil ediyorsunuz ? 
 
Yeni eğitim vizyonunu değerlendirmek gerekirse modern bir vizyon olduğu ortada ancak neden 2023 yılına atıf yapılarak süre uzatılmaktadır ? Tamam bu vizyon bir anda uygulamaya geçilecek bir vizyon değil ancak hemen uygulamaya konulursa 2023 yılına gerek kalmadan belki daha kısa bir sürede tam anlamıyla olmasa da yüzde 80 bir başarı ile uygulamasının yapılacağı kanaatindeyim ? 2023 yılı neden özellikle seçilmiştir ? 5 yılda bir yapılan seçimlere denk getirilmiştir ? Siyasi bir plan mıdır ? Bu konudaki yorumu siz sayın okurlarımıza bırakmaktayım...
 
Sayın Bakanım bu vizyon kaliteli bir vizyon olacaksa ücretli öğretmenlik müessesesinin kaldırılması, liyakat ve ehliyet temelli yöneticiliğin bir an önce uygulamaya konulması ve bu 5 yaş eğitiminin zorunlu olması hususundaki açıklamanızın üzerinde biraz daha durulması kanaatindeyim.Tabi ki sizlere akıl veremem ama bir vatandaş, bir ataması yapılmayan öğretmen olarak benim de fikirlerimin olduğunu sizlere hatırlatmak isterim. Esen kalın...
 
Veli AKDOĞAN 26 Ekim 2018
 
Etiketler: 2023, VİZYONU, FIRSAT, MI, ?, FİYASKO, MU?,
Yorumlar
Ankara
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 15.07.2019
Bugün
15° - 25°
Salı
13° - 27°
Çarşamba
17° - 26°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı