301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
19 Ekim 2018 - Cuma 15:29 Bu yazı 246 kez okundu
 
ANDIMIZ
Veli AKDOĞAN
 
 

Dün itibariyle gerek sosyal medyada gerek haber sitelerinde Danıştay'ın verdiği karara göre Andımızın tekrar okullarımızda okutulması gündeme gelmiş bulunmaktadır. 1933 yılında Reşit Galip Bey tarafından yazılan bu ant iliklerimize kadar işlemişti.O yıllardan beri bazı değişikliklere uğrasa da son hali elbette ki takdire şayandır.

 

Ne yazık ki 2013 yılında mevcut iktidarın çözüm süreci ile birlikte anti demokratik olarak gördüğü Andımız kaldırılmış ve yeni nesiller bu yemini içmekten mahrum bırakılmışlardır. Öyle ki bizler zamanında bu marşı yağmurun, güneşin, karın altında avazımız çıkana kadar bağırarak okurduk. Biz okuyalım diye sıralarda kendimizi yırtardık. Ancak bizden iki üç sonraki nesil bu zevkten bu adanmışlıktan mahrum bırakıldı. Dün gece saatlerinde sosyal medyada gördüğüm kadarı ile Danıştay 8.Dairesi Andımızın kaldırılmasını ön gören hükmü yok saymış ve yeniden okutulmasına karar vermiştir. Oysa ki bugün sabah saatlerinde ise tepkiler gecikmemiştir. Gerek Eğitim-Bir Sen olsun, iktidara yakınlığı ile bilinen ATV kanalındaki bir zamanlar fetö sevicisi ismi lazım değil baş harfi E..... adlı sunucu tepkilerini vermekte gecikmemişler, hatta Eğitim Bir Sen adlı sendika 81 ilde bu karara karşı basın açıklaması yapacaklarını duyurmuştur. Gel gelelim bu marş bu zatı şahanelerin onuruna, haysiyetine neden dokunmaktadır ?

 

Bir Türk evladının, Ne Mutlu Türküm Diyene! demesinden daha makul bir durum nasıl olabilir ? Hergün bu yeminin doğrultusunda davranmasından daha güzel ne olabilir ? Yoksa bu kişiler Türk Varlığına karşılar mıdır ? Ancak gene sabahleyin bir haber sitesinde gördüğüm üzere Danıştay'ın bu kararı 2013'te yürürlüğe konulan yönetmelik hakkında olduğu 2014 yılında ise yönetmeliğin tamamen değiştiğinden bahsetmektedir. Eğer durum öyleyse bundan sonra ne olacaktır? Yoksa Danıştay 2014'teki yürürlüğü de iptal etmeye yönelik bir çalışma içerisine girecek midir ?

 

Şahsi fikrim Milli bir yemin olan bu yeminin tekrar okullarımızda okutulması, Türk çocuklarının göğüslerini gere gere bu yemini en samimi duyguları ile etmeleridir. Ancak andımıza muhalif olanların tek savunması bu andın Türk olmayanlar tarafından okunmasının onların benliğine aykırı olduğunu savunmalarıdır. Öyle sorarım Türk Yurdu'nda Milli Benliği hatırlatan bu Ant okunmayacaksa ne okunacaktır ? Barzani'nin okullarında her sabah okutulan sözde marş mı okunacaktır ? Unutulmamalıdır ki beyler, efendiler burası Türkiye Cumhuriyetidir. Bu milletin adı da Türk Milletidir.

 

O halde yüksek sesle umarsızca haykırmak lazımdır : Ne Mutlu Türk'üm Diyene !

Veli AKDOĞAN / 19 Ekim 2018

 
Etiketler: andimiz,
Yorumlar
Ankara
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 15.07.2019
Bugün
15° - 25°
Salı
13° - 27°
Çarşamba
17° - 26°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı