301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
20 Ekim 2018 - Cumartesi 23:45 Bu yazı 5602 kez okundu
 
ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLER
Veli AKDOĞAN
 
 

"16 Nisan 2018 günü Aydın‘da yaşayan Sosyal Bilgiler Öğretmeni 25 yaşındaki Merve Çavdar, depresyon haplarını içerek intihar etti. 2014 yılında Sosyal Bilimler Öğretmenliğinden mezun olan Çavdar'ın atanmasının gerçekleşmediği ve işsizlik nedeniyle bir süredir bunalımda olduğu öne sürüldü. Bu acı sonu yaşayan sadece Merve öğretmen değil. Bugüne kadar 50’ye yakın atanamayan öğretmen intihar etti. 2017 itibariyle atanamadığı için intihar eden öğretmen sayısı 42.

 

Aydın’ın Kuyucak ilçesinde, beden eğitimi öğretmeni 33 yaşındaki Alim Koç, ataması yapılmadığı için intihar etti.

 

Bursa’nın Gemlikİlçesi’nde oturan 26 yaşındaki Esra Temur evde bulunan ruhsatsız tabanca ile başına bir el ateş ederek intihar etti.

 

Coğrafya öğretmenliği mezunu Elif İşler atanamayınca intihar etmişti.

 

İzmir’in Çiğli İlçesi’nde 27 yaşındaki coğrafya öğretmeni İbrahim Yeşilbağ’ın, kullanmadıkları gecekondu evinde tavana asılı cesedi bulundu.

 

İzmir'de yaşayan Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü mezunu 23 yaşındaki İsa Erdoğan, yazdığı notu sosyal medya hesabından yayınladıktan sonra intihar etti.

 

Her yıl binlerce yeni mezun öğretmen var anacak hepsi işsiz, atanamıyor, mesleğini yapamıyor!"(Kaynak Yeniçağ Gazetesi Resmi Web Sitesi)

 

Evet maalesef ki bu ve buna benzer haberleri yıl içerisinde ve geçmişte zaman zaman duyduk. Peki bu öğretmenler neden intihar ederek yaşamlarına son veriyor ? Bu soruyu önce iktidar sahipleri, sonra da toplumumuz kendine sormalıdır. 

 

İlkokuldan başlayarak, lise, üniversite hayatından sonra yeni bir yaşam başlıyor ülkemiz gençleri adına. Gönül ister ki hepsi atansın, yuvasını kursun, geleceğe dair emin adımlarla yürüyerek hayallerini gerçekleştirsin. 

 

Yakında bir milyona ulaşacak öğretmenlik bölümü mezunları adına gelecek hiçte güzel gözükmüyor. Yaptığım araştırmalar neticesinde 100 bine yaklaşan ücretli öğretmen, 925 bin de kadrolu ve sözleşmeli öğretmen bulunmaktadır. Ve öğretmen ihtiyacının büyük kısmı mezun olduğu bölüm farketmeksizin asgari ücretten daha aşağı bir ücretle ücretli öğretmenlerden tedarik edilmektedir. Kaldı ki su ürünleri mühendisliğinden mezun olan birisi ya da iki yıllık ön lisans mezunu bir genç bile bu ülkede ücretli öğretmenlik yaparak genç dimağlara kendi çapında birşeyler öğretmenin çabası içinde ya da değildir. MEB'in yeni bakanı Ziya Selçuk'un ivedilikle el atması gereken konulardan biri de ücretli öğretmenlik konusudur. Öğretmen yaş ortalaması ülkemizde 38 civarında olup bunlardan 45-55 yaş arası 167 bin, 56-65 yaş arası ise 34 bindir. 100 bin ortalamaya vurursak 50 yaş üstü öğretmenler görev yapmaktadır. Şimdi bu emeklilik yaşı gelmiş 50 yaş üstü öğretmenlere 3600 ek gösterge verilse de ücretli öğretmen tahsisi yerine genç öğretmenlerimiz yeni nesillere bilgilerini aktarmakta geç kalmasa daha güzel olmaz mı ? Halbuki 100 bine yakın ücretli öğretmen okullarda görev yapıyorsa bu MEB kadrolarının 100 bin öğretmen açığını gündeme getirmez mi ? 

 

Bu öğretmen intiharlarına itiraz edenler de olacaktır. Sorarım onlara siz böyle bir durumda olsaydınız yani biraz  empati yapsanız ne kadar güzel olur. Kimsenin ne yaşadığını bilemeyiz. Depresyon denen illetin girip çıkmaktan ibaret bir hastalık olduğu saçma bir düşüncedir. Yaşamayan bilemez. Allah kimseye de yaşatmasın. İşte o anda yani depresyona girdiğiniz süreçte hayatta hiçbir amacınız kalmıyor, tükenmişliğin dibine vuruyorsunuz, hayat size anlamsız geliyor, yediğinizin içtiğinizin tadı kalmıyor.

 

Buradan Sayın Cumhurbaşkanına da arz etmek istiyorum. Kendisi 2002 yılında Gündoğdu Meydanında aynen şu sözleri sarfetmişti: .”Ataması yapılmayan 72 bin öğretmen var. Bunların neden atamasını yapmadınız”? diyerekten önceki iktidarlara yüklenmektedir. Peki Sayın Cumhurbaşkanım şu anda muktedir sizsiniz neden bu kanayan yaraya el atmıyorsunuz ? Neden yeni mezun öğretmenlerin iş hayatına atılmalarının önünde bu kadar engel var ? Bu insanlarımızın aileleriyle mutlu bir hayata hakları yok mu ? 

 

Yeni mezun öğretmen adaylarımız sınavlarda yüksek puan almalarına rağmen atamaları yapılmıyor. Sonrasında hayata küsüp ya intihar ediyorlar ya da garsonluk, tezgahtarlık, marketlerde kasiyerlik gibi okuduğu bölümün karşılığı olmayan işlerde çalışmaya zorlanıyorlar. Tabi ki her iş kutsaldır ama bir düşünün 16 yıl okuyorsunuz sonuçta garson, kasiyer, tezgahtarsınız. Neresinde adalet bu işin ? Bazı bölümler arasında da adaletsizlik var örneğin; bir Sosyal Bilgiler öğretmenliği, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği mezunu öğretmen adayı sırasıyla Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testlerine girerken ve kendi bütçesini aşan ücretler yatırırken; Müzik,Resim ve Fen-Edebiyat ayrıca mühendislik fakültelerinde okurken Eğitim Fakültesinden formasyon alan adaylar ise sadece GY-GK ve Eğitim Bilimleri sınavlarına girmektedir.Sonda bahsettiğim bu bölümlerin alan sınavları yoktur ayrıca çok çaba sarfetmeden, gayret etmeden 65,70-75 gibi  puanlarla atamaları gerçekleştirilmektedir. Şimdi bazı öğretmen arkadaşlarım özellikle son olarak bahsettiğim bölümdeki arkadaşlarım bana kızacaktır ama ortada bir adaletsizlik var. Ya bu alan sınavı tümüyle kaldırılsın ya da herkes alan sınavına girsin eşitlik kazansın. 

 

Son olarak bütün isteklerin kendisinden çevrilmediği Sayın Cumhurbaşkanından  ve Sayın Milli Eğitim Bakanımızdan ricamdır; biz her öğretmenin atanmasını istemiyoruz tabi ki kaliteli öğretmenlerin atanmasını istiyoruz ancak bir bölüm 50-55 gibi komik puanlarla atanırken diğer yanda 80-85 ve hatta 90 puanların yetmediği bölümlere de adaletle muamele edilmesini istiyoruz. 

 

Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi; Yeni neslin bizlerin eseri olmasını istiyoruz...

Veli Akdoğan 20 Ekim 2018 Cumartesi 

 
Etiketler: ATAMASI, YAPILMAYAN, ÖĞRETMENLER,
Yorumlar
Ankara
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 15.07.2019
Bugün
15° - 25°
Salı
13° - 27°
Çarşamba
17° - 26°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı