301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
11 Aralık 2016 - Pazar 15:59 Bu yazı 1230 kez okundu
 
ATSIZ FİKİRLERİYLE HAYATTA
Serhat KAHRAMAN
http://millibilinc.com/sayfa-site-iletisim-3.html
 
 

‘Vaktiyle bir Atsız varmış…’’ derlerse ne hoş!
Anılmakla hangi bir ruh olmaz ki sarhoş?

(Hüseyin Nihâl ATSIZ)

 

         22 Ocak 1905'te İstanbul'da doğan, 11 Aralık 1975'te İstanbul'da sonsuzluğun başlangıcına yürüyen; anılmayı belki de en çok hak eden şahsiyetlerden birisi olan ATSIZ'ın, 41'inci ölüm yıldönümündeyiz...

         Yazarlığına ve şairliğine ayrı ayrı hayran olduğumuz ATSIZ’ın, şüphesiz Türklüğe fikrî manada sağladığı faydalar, onun bugün en az dün kadar bilhassa gençler arasında etkili olmasında büyük pay sahibidir. ATSIZ bir fikir adamı olduğu kadar, aynı zamanda da icraat adamıydı. 70 yıllık ömründe, Türk düşmanları ile ciddi münakaşalara girişmiş ve ülküsü uğruna bedel ödemekten hiçbir zaman çekinmemiştir.

         Ömrünü Türklüğe adayan ATSIZ; vefatıyla sevenlerini öyle hüzne boğmuştur ki, cenazesinde “Nihâl ATSIZ’ı nasıl bilirdiniz?” diye soran imama, Fethi GEMUHLUOĞLU “Bu musalla taşı ATSIZ kadar gerçek bir er kişiyi az görmüştür, hoca efendi!” demek suretiyle, tarihe not düşme ihtiyacı hissetmiştir.

         ATSIZ; genel olarak ateşli yazıları, keskin tavrı ile nam yapmış bir şahsiyet olarak bilinir. Elbette de öyledir. Fakat, sağlığında onu tanıyanların onun hakkında yazdıklarını ve kendisinin de zaman zaman kaleme aldığı bazı yazılarını okuduğumuzda, onun aynı zamanda nüktedan bir kimse olduğuna dair de fikir edinmek güç değil.

Mesela, sigara konusunda ATSIZ şöyle diyor:

“Ben sigara içmem, dumanından tiksinirim. Vapurda, dolmuşta beni en çok rahatsız eden nesne ağzı emzikli vatandaşlardır. Eskiden, yürürken bile ağzında sigara taşıyan yalnız Köprülü Fuat’tı. Şimdi hamalından cici bayanına kadar herkes Köprülüzade oldu. Herif, sırtındaki 150 kiloluk yükün altında canı burnunda yürürken bile ağzından sigarasını eksik etmiyor…

…Ben sigara içmem. Fakat cebimde daima kibrit taşırım. Gençlerden biri kibrit taşıdığımı öğrenince, meşhur nezaketimi kastederek “güzel hanımların sigarasını yakmak için mi” diye sormuştu. Bakın hele, iyi maksatlar nelere yoruluyor? Kibrit taşımaktan maksadım şu: İstanbul’da sağanak yağınca, fırtına olunca, şimşek çakınca yüzde on ihtimalle elektrikler söner. O zaman ben derhal cebimdeki kibrite el atar, evin stratejik noktalarında hazır bulunan mumlardan birini yakıp karanlıktan kurtulurum.” (Hüseyin Nihâl ATSIZ, Ötüken, 1969, Sayı: 12)               

         ATSIZ’ın nüktedanlığı dahi kendine has bir ciddiyete bağlıdır. O cıvıklığı sevmeyen, cıvık tiplerden haz etmeyen, ciddi olunması gereken hususlarda cıvıklığa rastlarsa, cıvıklığa en sert tepkiyi göstermekten kaçınmayan bir kimsedir.

         70 yılını Türklüğün uykudan uyanışına adamış, sırtından yüzyıllarca hançerlenmiş bir milletin evladı olarak; “Türk olmayanın Türk Ordusu’nda işi ne?” dercesine henüz 20 yaşındayken (4 Mart 1925’te) Arap bir teğmene selam vermediği için Askeri Tıbbıye’den çıkarılmış bir ATSIZ olmak ve bu istikrarlı, tavizsiz duruşu ömrünün geri kalanında sürdürmüş olabilmek her babayiğidin harcı olmasa gerek…

         Genç yaşlarda giriştiği Türkçülük mücadelesinde göstermiş olduğu tavizsiz duruş sebebiyle; Türk’ün kanına ekmek doğramaya yemin etmiş devrin “sızıntı yetkililer”i eliyle susturulmaya ve baskılar yapılmaya çalışılmışsa da, ATSIZ duruşundan ve fikrinden asla geri dönmemiştir. Türklüğe yapılan ardı arkası kesilmeyen saldırılar, daha sonraki yıllarda onun iyice keskinleşmesine sebep olmuştur. Saldırılar karşısında gerilememiş, saldırıların üstüne gitmesini bilmiş ve kendisiyle aynı düşüncede olan her Türk’ü de tahribe karşı uyarmıştır.

         Yıl 2016. Ve ATSIZ fikirleriyle halâ hayatta. Onun fikirleriyle yoğrulmuş ve onu hakkıyla bilen Türkçülerin sayısı gün be gün artıyor.

         Türkçülüğün önemli isimlerinden Hüseyin Nihâl ATSIZ’ı özlemle anıyor, bugün dünden daha çok arıyoruz.

         Ruhu şad olsun.

         Tanrı, Türk’ü korusun.

         Serhat KAHRAMAN / 11.12.2016

 
Etiketler: ATSIZ, FİKİRLERİYLE, HAYATTA
Yorumlar
Ankara
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 01.12.2020
Bugün
-3° - 11°
Çarşamba
-1° -
Perşembe
- 11°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı