Yazı Detayı
18 Haziran 2020 - Perşembe 16:02 Bu yazı 332 kez okundu
 
ÇOCUKLARIMIN ADLARI
Serhat KAHRAMAN
http://millibilinc.com/sayfa-site-iletisim-3.html
 
 

Bugün kızım İlbilge 4 yaşına ayak bastı. Oğlum İlteriş ise, doğalı 180 gün oldu. 

Ömürlerine bereket, bahtları açık olsun.

Tanrı, iyilerle karşılaştırsın ve kötülerden, kötülüklerden ırak etsin.

 

İlbilge ve İlteriş adları, eşimle ortak kararımızdır. Öteden beri Türk tarihine, Türk harsına ilgi duyuşumuz ve Türkçü, Türk Milliyetçisi bir kafa yapısına sahip oluşumuz bu adların konulmasında büyük etken olmuştur.

 

Türk tarihinin bilaistisna her noktası önemlidir. Fakat, biz bu tarih içinden Göktürkler’e gitmeyi tercih ettik. Bizim ad konusundaki tercihlerimiz; hem çocuklarımıza birer güzel ad vermek, hem de içinde yaşadığımız toplumda bu adları “mana”da yaşatmak gayesiyledir.

 

Millet olarak, Türkçe ad konusunda pek hassasiyet sahibi olduğumuz söylenemez. Mesela, benim adımın kökeni de farsçadır. Tabi bu yaştan sonra (38’imizden sonra) ad değiştirecek ya da atamızdan davacı olacak değiliz.

Mehmet Akif’in “Benim imân dolu göğsüm gibi serhaddim var”daki Serhat’ıyız,  deyip geçeceğiz.

 

Dilimize yapışan ve bir türlü söküp atamadığımız, gün içerisinde ben dahil yazı yazarken ve konuşurken bile kullandığımız farsça, arapça sair çok yabancı kelimeler var. Tabi bu demek değil ki, bir nebze olsun mazideki güzelliklere gitmeyelim ve kendimizi hiç değilse bir nebze düzeltmeye yönelmeyelim. Elbette mazi adlı dereden suyumuzu içmeliyiz, maziyle ati arasına sağlam bir köprü kurmalıyız.

 

Çocuklarımıza manada güzel, güzel maziden ve Türkçe adlar koymaya çalışmalıyız.

Özetle…

İlbilge; ülkenin bilge, bilgin kişisi manasındadır. İlteriş ise; derleyen, toparlayan, birleştiren demektir.  

 

İlteriş (Kutluk Kağan); 630 yılında Çin’in boyunduruğu altına girerek hürriyetinden olan Göktürkler’i 682 yılında tekrar derleyip, toparlayıp, birleştiren ve bu işe evvela yanına aldığı 17 arkadaşıyla atılan, kendisine omuz veren sayısı 700’ü bulunca hürriyet ilân eden İkinci Göktürk Devleti’nin kurucusudur. İlbilge (Hatun) ise; İlteriş (Kutluk Kağan)’ın eşidir.

Evlatları Bilge Kağan ve Kül Tegin(Tigin)’dir…

 

İlteriş (Kutluk Kağan); Çin’in içinde bulunan Türk soylu komutanları etrafında topladı, Türk düşmanlarına karşı 47 saldırı yaptı ve hepsinde de muvaffak oldu. Devleti;  millî şuur, millî ahlâk ve millî kin temelleri üzerine oturttu. Türk Töresi’ni yeniden hakim kıldı. Eşi İlbilge (Hatun) ise, en büyük destekçilerinden biri oldu.

 

Hakikat tuğunu tutup göğe kaldıran ata babalarımızın ruhları şad olsun.

Biz, çocuklarımıza hitapta bu adları seçtik. Adlarının manalarına uygun, vatana, millete, kadim devletimize yararlı birer Türk olmaları dileklerimle.

 

Tanrı, Türk’ü korusun.

Serhat KAHRAMAN / 08.06.2020

 
Etiketler: ÇOCUKLARIMIN, ADLARI,
Yorumlar
Ankara
Az Bulutlu
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
16° - 30°
Salı
16° - 32°
Çarşamba
16° - 29°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı