Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
25 Şubat 2018 - Pazar 17:07 Bu yazı 1318 kez okundu
 
KURUMAYAN YARA HOCALI
Alperen TAZEGÜL
 
 

KURUMAYAN YARA HOCALI | 

Neydi bu Türkler’in suçu?
Kadın, çocuk, yaşlı denmeden katledildi.
Çocuklarının derileri canlı canlı yüzüldü.
Neydi kabahatleri?
Hamile Türk kadınlarının karınları deşildi.
İnsanlar diri diri yakıldı.
Sahi suçları neydi?

1992 yılının 26 Şubat’ı…
Azerbaycan’ın dağlık Karabağ bölgesinin Hocalı kasabası…
26 Şubat gecesi Ermenistan Silahlı Kuvvetleri ile Albay Zarvigarov komutasındaki 366. Rus motorize alayı Hocalı’ya saldırarak tarihin şahit olduğu ama çoğu tarihçinin yazmaktan korktuğu en vahşice katliamlardan birini gerçekleştirdiler.
Önce havaalanına top ve roketlerle saldırdılar. Dış dünyayla irtibatı kesilinceye kadar bekleyip ardından Hocalı’ya girdiler.
İşte o andan itibaren betimlemeye kelamın, bakmaya vicdanın yetmeyeceği soykırım hareketi başladı.
Rus destekli Ermeniler Hocalı’ya girdiği andan itibaren kadın, çocuk, yaşlı, silahsız, savunmasız demeden yüzlerce Azerbaycan Türkünü işkencelerle, vahşice katlettiler


Zori Balayan adında bir Ermeni doktoru da soykırıma katılır. Soykırımdan bir süre sonra yazdığı kitabı Ruhumuzun Canlanması’nda soykırımı ince detaylarıyla anlatır.
“ Biz arkadaşımız Haçatur’la elegeçirdiğimiz eve girerken askerlerimiz 13 yaşındaki bir Türk çocuğunu pencereye çivilemişlerdi. Türk çocuğunun bağırış çağırışları çok duyulmasın diye Haçatur çocuğun annesinin kesilmiş memesini çocuğun ağzına soktu. Daha sonra bu Türk’e onların atalarının bizim çocuklara yaptıklarını yaptım. Başından, sinesinden ve karnından derisini soydum. Saate baktım, Türk çocuğu 7 dakika sonra kan kaybından öldü. İlk mesleğim doktorluk olduğuna göre hümanist idim. Bunun için de Türk çocuğuna yaptığım bu işkencelerden dolayı kendimi rahatsız hmedim. Ama ruhum halkımın yüzde birinin bile intikamını aldığım için sevinçten gururlanırdı. Haçatur daha sonra ölmüş Türk çocuğunun cesetini parça parça doğradı ve bu Türk ile aynı kökten olan köpeklere attı. Akşam aynı şeyi üç Türk çocuğuna daha yaptık. Ben bir Ermeni vatansever olarak görevimi yerine getirdim. Haçatur da çok terlemişti ama ben onun gözlerinde ve diğer askerlerimizin gözlerinde intikam ve güçlü hümanizmin mücadelesini gördüm. Ertesi gün biz kiliseye giderek 1915’te ölenlerimiz ve ruhumuzun dün gördüğü kirden temizlenmesi için dua ettik.”

O gece resmi(!) kaynaklara göre 613 suçsuz, masum Azerbaycan Türkü hayatını kaybetti.
Neydi bu Türkler’in suçu?
Bunca vahşete maruz kalacak kadar ne yaptılar?

Hep soykırım yapmakla suçlanan Türkler çok değil daha 26 yıl önce soykırıma maruz kaldı haberiniz var mı?
Türkler soykırım yaptı diyerek Nobel alanlar 26 yıldır nerede mesela?

26 yıldır Karabağ yetim, Hocalı öksüz…
26 Yıldır akan kan durmuyor…
Her coğrafyada, her zaman soykırıma uğrayan Türk oluyor ama ne gören oluyor, ne duyan…


Alperen Tazegül 

 
Etiketler: KURUMAYAN, YARA, HOCALI,
Yorumlar
Ankara
Az Bulutlu
Güncelleme: 06.08.2020
Bugün
18° - 33°
Cuma
19° - 34°
Cumartesi
19° - 35°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı