Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
07 Ocak 2017 - Cumartesi 17:37 Bu yazı 1659 kez okundu
 
MİLLİ ve MANEVİ DEĞERLERİN YOK OLUŞU
Ali BEYAZ
abeyaz1972@hotmail.com
 
 

Bir medeniyetin oluşumunda maddi unsurlar kadar milli ve manevi değerlerde önemlidir. Medeniyetleri oluşturan insandır. İnsan ise hem maddi hem manevi özellikleri olan bir varlıktır. Bedeni özelliklerinin yanı sıra manevi özellikleri de insanı insan yapan özelliklerdir. Maddeye önem verip maneviyatını unutan bir insan yaşam bulduğu bu dünyada mutlu bir hayat sürmesi mümkün değilse, maddi değerlere önem verilip manevi değerler unutulduğu müddetçe bir medeniyetin uzun sürmesi de aynı şekilde mümkün değildir.


Günümüzde bir yandan şiddet ve terör olayları, hırsızlık, rüşvet ve yolsuzluk olayları dünyada yaşayan bütün insanların maddi hayatını tehdit ederken, diğer yandan da maddiyata önem vermenin, inanç değerlerinin arka plana itilmesi gerekliliğini ortaya koymaya çalışan bilimsel izahı olmayan birçok yanlışlıklar ortaya sürülmektedir. Bizleri kurtaracak pek çok model önümüze sürülmek istense de çağımızda ki bu problemlerle başa çıkabilmemizin yolu, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmakla olacaktır.

Bir Milleti birbirine bağlayan kavramlar vardır. Bunu kimse değiştiremez, ve buna Ülkü denir. Toplumlarda kişileri bağlayan sadece kök birliği, çıkar ve ihtiyaç değildir, aynı zamanda Ülkü’dür.
Ülküsü olmayan bir toplum yerinde sayar, ama Ülkü sahibi bir Millet ise elbet bir gün zafere ulaşır. Ülkü her zaman, insanların gönüllerinde, şuurlarında, hayallerinde doğar ve kendini önce destanlarda gösterir. Daha sonra içlerinden büyük kahramanlar çıkar. 

Şimdiye kadar okuduğumuz Türk destanlarından çıkan manaya göre, Türk Milletinin Ülküsü, zaferler sonucunda büyük ve üstün bir Devlet kurarak bu Devletin içinde mutluluk ve berekete kavuşmaktır. Hemen hemen her millet, Milli gayelerinin peşindedir.
Türk’ler kendi Ülkülerine niçin ‘’Kızılelma’’ demiştir? Bunu çok iyi araştırıp bilgi sahibi olmalıyız...

Bu isimde saf ve gerçeklik, Türk Ülküsü’nün çok eski tarihlere dayandığını gözetmek bakımından çok anlamlıdır.
Bir toplumdan ortak kaideleri kaldırırsanız, insanların vahşileştiğini açıkça görürsünüz tıpkı bu gün yaşananlar gibi. Ortak düşüncesi olmayanların olduğu yerde, şahsi çıkarlar ön plâna çıkar… Bencillik, rüşvet ve namussuzluğun adı alır yürür. Maddi çıkarlarını düşünen bir insan vatan için ölür mü? Sadece “ben bilirim” diyen muhtaçlara yardım eder mi? 

 Biz, on altı devlet kurmuş ecdadın torunuyuz. Biz karadan gemiler yürütüp çağ açmış, çağ kapatmış yiğitlerin evlatlarıyız. Biz dünyaya diz çöktürmüş, öldü denildiğinde dirilmiş Çanakkale’de yedi cihanı denize gömmüş ataların torunuyuz.  Yani kısacası BİZ TÜRKİYE’ yiz

 

Ülkü ve Dua ile

Ali BEYAZ

07 OCAK 2017

 
Etiketler: MİLLİ, MANEVİ, DEĞERLERİN, YOK, OLUŞU
Yorumlar
Ankara
Az Bulutlu
Güncelleme: 06.08.2020
Bugün
18° - 33°
Cuma
19° - 34°
Cumartesi
19° - 35°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı