Yazı Detayı
23 Aralık 2016 - Cuma 18:14 Bu yazı 1394 kez okundu
 
TURANCILARA ATILAN İFTİRALAR VE CEVAPLARI
Alperen TAZEGÜL
 
 
Sanırım lise ikinci sınıftım. Öğle arasına çıkmıştık. Sınıfta benim ile birlikte beş altı çocuk vardı. Ben cam kenarında en arkada otururken onlarda aynı hizada en öndeydiler. Aralarında geçen dialoğa ister istemez ortak oldum. “Deniz Gezmiş çok iyi biri bence ya.” İçlerinde dinine bağlı olduğunu idda edenlerinde bulunduğu için konuya damdan düşer gibi atlamak zorunda kaldım. “Aynı zamanda Marksist ve Leninist olduğunu da biliyorsunuz değil mi?” Topluca afallayıp diyecek bir şey bulamazlarken aralarından sivri olan komün arkadaşımızla aramızda şöyle bir muhabbet geçti. -Eee ne olmuş yani? -Rus hayranı ve Rusya’ya yamanmaya çalışan birisi. -En azından sizin gibi Amerikan uşağı ve emperyalist değil. Biz mi? Biz kim? Faşistler. -Ben faşist değilim. -Nesin o halde? -Irkçı ve Turancıyım. Irkçı ve Turancı cevabını almayı beklemeyen arkadaşımızın o anki yüz ifadesini görmenizi isterdim. Konuyu daha fazla dağıtmadan devam edelim. Biz Faşist miyiz? Elbette hayır. Yani kendinizi İtalyan milliyetçisi olarak kabul ediyorsanız elbette Faşist olabilirsiniz ama Türk milliyetçisiyim, Türk ırkçısıyım, Türkçüyüm, Turancıyım diyen adamdan zerre kadar Faşist olmaz, olamaz. Faşizm, İtalya’da, 1919 yılında Musolini tarafından ortaya çıkmış bir fikirdir. Biz Türkçüler her şeyin Türk için, Türk’e göre, Türk tarafından yapılmasını isteyen kişileriz. Bir yandan bunu savunurken nasıl İtalya’da ortaya çıkmış, İtalyan milliyetçiliği güden bir fikri benimseyelim? Turancılara atılan bir diğer iftira ise emperyalist oldukları yönündedir.
Turancılık emperyalizm değil iredantizmdir. Şöyleki emperyalist bir ülke olan İngiltere, kendisiyle uzaktan yakından ilgisi bulunmayan afrika ülkelerini ilhak ederek sömürmesi insanlık suçudur. Turancılık, yada uluslararasındaki karşılığı irredantizm olan düşüncede ise aynı soy, dil, kültür birliği olan, ayrı ülkelerin öncü bir ülke tarafından “geri alınmasına” denir. Turancılık emperyalizm olamaz. Biz, zaten bizim olanı, ata yadigarı topraklarımızı, bedelini kan ile ödediğimiz yurtları istiyoruz. İstediğimiz coğrafyalar hala bizim. Esir Türk Yurtları olarak adlandırdığımız o coğrafyalarda hala tutsak Türkler var. Biz, en doğal hakkımız olarak ailemize, soydaşlarımıza kavuşmak istiyoruz... Dipçe: Bizler irredantist değil, Turancıyız. İrredantizm örneğini bir benzetme olarak verdim.
 
Alperen Tazegül / 22.12.2016
 
DÜZELTME 21 Aralık 2016 tarihli, "Turan'a Atılan Bir Adım: Sarıkamış" adlı yazımda birçok eksik ve yanlışlık var. Yaklaşık bir yıldan fazlaca bir süre önce yazdığım bu yazıyı hayli meşgul zamanımda yazmış olacağımki araştırma yapmaya vaktim kalmamış. Allahuekber Dağı’nı Enver Paşa kuşattı demişiz lakin kuşatma emrini Enver değil, Hafız Hakkı Paşa vermiştir. Böyle yanlışlıkların bir daha olmamasını temenni eder, daha iyi yazılar ile karşınıza çıkabilmeyi dilerim.
 
Etiketler: TURANCILARA, ATILAN, İFTİRALAR, CEVAPLARII
Yorumlar
Ankara
Az Bulutlu
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
16° - 30°
Salı
16° - 32°
Çarşamba
16° - 29°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı