Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
04 Şubat 2017 - Cumartesi 19:08 Bu yazı 2172 kez okundu
 
TÜRK BEKLENENDİR
Zafer ASLAN
zfraslan29@gmail.com
 
 

Neden Türk, Neden Turan, Neden Türk milliyetçiliği?

Sorularla başladım bu yazıma. Nedenler sıralanmış ilk cümlemde. Kalemim yazdığınca bu nedenleri sizlere açıklamaya çalışacağım.

Ben Türk Milletini suya benzetmiştirim her zaman. Kimi zaman bir gölet olarak çıkmıştır karşımıza, kimi zaman bir akarsu, kiminde deniz, okyanus...

Hepsinin ortak amacı bulunduğu coğrafyaya bir yaşam vermek, bir umut... Ama zamanla ne oluyor? Akarsuyun kaynağı kaybolabiliyor, beslenemeyen bir göl kuruyabiliyor, farklı yerlerden beslenen okyanus kirlenebiliyor.

Türk tarihine baktığımızda, irili ufaklı kurulan Türk devletleri incelendiğinde, yukarıda belirttiğim benzetmeye ne kadar uygun olduğunu görebiliriz. Kaynağını bozmayan bir akarsuyun, iyi beslenen bir gölün ömrünün uzunluğu, içinde kirlenmeye yüz tutmayan okyanuslara karıştığında, elde edilebilecek gücün farklılığı ortaya çıkıyor.

Günümüzdeki Türk devletlerinden her biri bir akarsu. Kaynağının sağlam oluşu, her birinin içindeki Türk Milliyetçiliği akımı. Buluşacakları yer bir okyanus yani Turan...

Peki büyük hedeflere nasıl ulaşılır? Önce küçük parçaların sağlamlığı esastır bu hususta. Sonra bu parçaların doğru bir şekilde birleşmesi gerekmektedir. Çağın gerekliliklerine uygun olarak hareket edilmeli, ama asla özünden taviz verilmemelidir. Belirtilen çerçevede bir millet varlığını okuma, yaşam biçimi yani milliyetçiliğini, diğer bir deyişle varoluş köklerini ve yenilenme mantığını kaybettiği zaman tarihin tasfiyesine uğrar.

Tarihte birçok Türk devletlerinin yıkılışını ve sebeplerini okumuş durumdayız. Ama hiçbir zaman tarih Türk Milletinin tasfiyesini yazmamıştır. Çünkü her kırılma ve kriz döneminde tarihi bilince yaslanarak, yeni bir fikir ve siyasi ufuk üretilmiştir. Farklı fikir akımlarıyla kirlenen Türk devletleri özüne dönmeyi başarmıştır. Yani milliyetçi yapılarına kavuşmuştur. Bunun en yakın örneği, Osmanlı Devleti'nin yıkılış arifesinde ortaya çıkan Türk milliyetçiliği akımıyla, Osmanlının devamı niteliğindeki Türkiye Cumhuriyetidir.

Değişik akım, değişik politikalara mâruz kalan Osmanlı Devleti, bir dönemin üzerine çizik çekmiş ve gerileme dönemiyle o güçlü devlet yapısını kaybetmiştir. Mondros Ateşkesiyle birlikte de ölüm fermanını imzalamıştır. Tam bu noktada ortaya çıkan Türk milliyetçileri, Türk milletinin içinde bulunduğu durumu hazmedememiş ve Kurtuluş Savaşı diye bir destanı altın harflerle dünyaya sunmuşlardır. Kurtuluş Savaşı Türk Milletinin bir öze dönüş savaşıdır ve bu bağlamda kurulan Türkiye Cumhuriyeti, Türk milliyetçiliği üzerine kurulmuş, bu yapı Atatürk’ün vefat etmesine kadar da devam etmiştir. Daha sonraki yıllarda Türk milliyetçiliğinden vazgeçen siyasi yapı yüzünden yeni kurulan devlet çok zor durumlarda kalmış, hatta bu dönem içinde Türk milliyetçiliği yapmak dahi suç sayılmıştır.

Yakın tarihimiz olması, yakın tarihimizin daha kolay bilinmesi ve kaynakların bol olması bakımından böyle bir örnekleme sunmak istedim sizlere. Burada Türk milliyetçilerinin başlatmış olduğu bir Kurtuluş Savaşı, ardından kazanılan bir zafer ve yeni kurulan bir devletin milliyetçilik yapısıyla katettiği mesafe gözler önüne geldiğinde, ardından devletin milliyetçilik yapısından uzaklaşması ile birlikte içine düştüğü durum düşünülürse, “Neden Türk Milliyetçiliği?” sorumuzun cevabını da almış oluruz.

Filistin’de ağlayan çocukları düşünün. Urumçi’de Türk soydaşlarımıza yapılan işkencelere bakın. Karabağ sorununu düşünürken Kıbrıs’a olanları göz ardı etmeyin. Ortadoğu’ya bir yolculuk yapın. Yanı başımızda ki komşularımızın hallerine bir bakın. En önemlisi ülkemizin içinde bulunduğu terör belasını hafızalarınızdan çıkarmayın. Peki bunca zulüm varken, bunca masum insan katledilirken bunlara dur nasıl denecek diye bir soru soruyor musunuz kendinize. Duyarlı her vatandaş bu tür sorularla baş başa kalır buna eminim. Cevabını da “Neden Türk, Neden Turan?” sorularında arayalım. Çünkü Türk adalettir. Türk’ün ayak bastığı yerlerde zulüm olmaz. Türk dirliktir, birliktir. En önemlisi Türk beklenendir.

Tam bu hususta geçenlerde izlediğim ve bir hayli ilgimi çeken bir tv programından sizlere bir şey anlatmak istiyorum. Programın sunucusu “Türk demek mazluma kucak açmak demekmiş “ diye gelen bir mesajı okuyunca programa katılan bir tarihçi-ismini şimdi hatırlayamadım affola-anısını anlatmaya başlıyor. Bosna Hersek’de bulunduğu bir zamanda tanık olduğu bir hadiseyi anlatıyor. Türk askeri yardıma muhtaç ailelere yardım yapıyor, onarılması gereken okulları onarıyor vs. Yardım kampanyası düzenliyor. Aylardan kış. Yardım yapılacak ve köylerden kimlere yardım yapılacak bunların listesini çıkarmışlar. Türkiye’den yardım malzemeleri hazırlanmış, Bosna’ya ulaşmış. Orada Türk askerleri tarafından köy köy gezilerek dağıtılmaya başlanmış. Sıra, dağ başında bir köye gelmiş. Yörenin coğrafik yapısı bildiğimiz Karadeniz yöresi gibi. Evler dağınık halde. Eldeki listeye göre dağıtıma başlıyor askerlerimiz. Tam dağıtım biterken köyün ileri gelenlerinden birisi diyor ki:” Burada dağıttınız ama tepede yaşlı bir teyzemiz var. Bu teyzenin ismini yazmayı unutmuşuz listeye o günde gelmemişti buraya. Biz de unutmuşuz ismini yazmayı ona da yardım götürebilir misiniz?” Tepe denilen yer oldukça uzak. Eve yol yok. Kar oldukça fazla. Bizimkiler hemen tamam diyerek kolileri omuzlayıp yola koyulmuşlar. Biri yüzbaşı biri Binbaşı olan iki subayımız eve varıp kapıyı çalınca oldukça yaşlı bir kadın kapıyı açmış. Kapıyı açıp askerlerin omzunda ki kolileri görünce “Türk müsünüz?” demiş. Bizimkiler evet deyince yaşlı kadın ekliyor: “geleceğinizi biliyordum” Kolileri teyzeye verdikten sonra bizimkiler oturuyor kapıya, Çırpınırdı Karadeniz marşının bir dörtlüğünü okuyor .

Ayrı düşmüş dost elinden

Yıllar var ki çarpar sinem

Vefalı Türk geldi yine

Selam Türk’ün bayrağına

Türk budur. Türk yardım götüren değil Türk beklenendir. Mazluma Yunus, Zalime Yavuz’dur. Türk’ün olduğu yerde adalet vardır, şefkat vardır. İşte bu yüzden Türklerin her zaman güçlü olması gerekmektedir. Bunun için de Türk milliyetçiliğini yakalamış Türk devletlerinin tek amaç doğrultusunda birleşmesi şarttır. Buda büyük ülkü Turandır.

İşte bu yüzden Türk, bu yüzden Türk Milliyetçiliği, bu yüzden Turan.

TANRI TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN.!

 Zafer ASLAN

04.02.1017

 
Etiketler: TÜRK, BEKLENENDİR
Yorumlar
Ankara
Az Bulutlu
Güncelleme: 06.08.2020
Bugün
18° - 33°
Cuma
19° - 34°
Cumartesi
19° - 35°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı